Kurs na sędziów siatkówki rozpoczęty!

Wyjątkowa sobota, jedna taka na cztery lata, bo data wskazuje rok przestępny – 29 lutego 2020 r. Tego dnia rozpoczął się kurs podstawowy na kandydatów na sędziów piłki siatkowej zorganizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Piłki Siatkowej Warmii i Mazur. Wśród zgłoszonych są byli zawodniczy, trenerzy, byli sędziowie innych dyscyplin czy aktywiści sportowi i miłośnicy siatkówki. Po drugiej stronie doświadczeni sędziowie, członkowie Komisji Szkolenia i Przepisów Gry Marcin Walerzak i Tomasz Bałabański.

Na początek mała rozgrzewka – ankieta, z której prowadzący dowiedzą się kilku podstawowych informacji o uczestnikach kursu. Potem już tylko nauka i szczegółowa analiza Przepisów Gry rozdział po rozdziale. Inaczej się nie da. Trzeba poznać bardzo szczegółowo każdy fragment przepisów, aby móc je dobrze zrozumieć i poprawnie interpretować. Taka forma nauki ma swoje plusy – doświadczenie prowadzących pomaga od razu rozwiać wszelkie wątpliwości kursantów. Pierwszy weekend kursu zakończył się w niedzielne popołudnie. Bardzo wymagający, głowy pełne wiedzy, ale też satysfakcji z tego, że wiele rzeczy już się udało zrozumieć.

Co po pierwszym spotkaniu kursu powiedzieli jego uczestnicy?

Tomasz (od 15 lat gra amatorsko w siatkówkę): Jako trener chcę znać przepisy, żeby tłumaczyć je zawodnikom. Co mnie zaskoczyło w kursie? Myślałem, ze mam bardzo dużą wiedzę, a jednak kurs pomógł mi zrozumieć różne sytuacje na boisku. Teraz inaczej będę patrzył na to, jak mecz będzie rozgrywany.

Była siatkarka Monika traktuje kurs jako naturalne przedłużenie przygody z siatkówką, uczestniczenia w życiu siatkarskim trochę szerzej. „Zaskoczyło mnie, że mimo że grałam, to są rzeczy, o których człowiek nie wiedział i jednak  siatkówka jest bardziej złożona niż się wydaje. Chciałabym się spełniać jako sędzia.”

Uczestnikom życzymy wytrwałości i otwartości umysłu na przyswojenie tajników siatkówki i sztuki sędziowania. Już niedługo zobaczymy się na ligowych parkietach, aby w praktyce przekonać się jak to jest być sędzią piłki siatkowej.