Jak zostać sędzią piłki siatkowej?

Jesteś pasjonatem siatkówki, masz wolne weekendy, jesteś byłym lub czynnym zawodnikiem, trenerem albo po prostu nie rozumiesz podejmowanych decyzji  przez arbitrów i chcesz wziąć los w swoje ręce? Jeśli na powyższe pytania odpowiadasz twierdząco – zapisz się na kurs sędziowski!

Nasze stowarzyszenie cyklicznie (raz w roku lub raz na dwa lata) organizuje kurs podstawowy dla kandydatów na sędziów. Odwiedzaj naszą stronę, polub nasz fanpage na facebooku, aby być na bieżąco z komunikatami o terminie najbliższego kursu.

Aby zostać sędzią, musisz spełniać określone warunki:

– mieć ukończone 18 lat najpóźniej przy przystępowaniu do egzaminu końcowego,

– być niekaranym i posiadać pełnię praw publicznych,

– nie posiadać przeciwwskazań zdrowotnych do czynnego sędziowania,

– wykazywać się znajomością dyscypliny i dyspozycyjnością,

– wyrazić dobrowolną zgodę na przynależność do Stowarzyszenia i akceptację obowiązujących regulaminów w wojewódzkim związku piłki siatkowej.

Chętnych na początku czeka kurs przeprowadzany w formie seminaryjnej z wykorzystaniem materiałów multimedialnych PZPS, FIVB przez czynnych, doświadczonych sędziów szczebla centralnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej kończący się egzaminem, po którego pomyślnym zaliczeniu, możesz stać się sędzią kandydatem.

Jeśli zdasz egzamin teoretyczny i praktyczny, w pierwszych meczach będziesz przez referenta ds. obsad przydzielany/a jako sędzia zawodów w rozgrywkach najmłodszych – najniższych klasach rozgrywkowych ligi wojewódzkiej, minisiatkówki Kinder + Sport, ligi szkolnej czy amatorskiej.

Zazwyczaj pod bacznym okiem bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek odbywa się szkolenie oraz wymiana boiskowych doświadczeń.

Następnie, po 15-20 przeprowadzonych meczach, po około roku, decyzją zarządu Warmińsko – Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej kandydat może zostać mianowany sędzią III klasy. Status ten uprawnia do gwizdania w meczach najniższej klasy rozgrywek seniorów (w naszym województwie jest to III liga kobiet i mężczyzn).

Co roku pojawia się możliwość awansu o jedną klasę sędziowską, a po uzyskaniu I klasy sędziowskiej można ubiegać się o status sędziego kandydata na sędziego szczebla centralnego PZPS. Limit wieku na zostanie sędzią PZPS wynosi 32 lata. Jeśli masz więcej – możesz sędziować w meczach ligi wojewódzkiej, a na zawodach szczebla centralnego w charakterze obsady pomocniczej, nawet do 65 roku życia.

Czy warto? Oczywiście, że tak! Nie tylko sprawdzisz swoje umiejętności, ale poznasz wielu fantastycznych ludzi ze świata sportu i zawiążesz przyjaźnie na całe życie.